Škola občanské iniciativy

O ŠOI

Co je Škola občanské iniciativy (ŠOIka)

Záleží vám na tom, co se kolem vás děje, a chcete to aktivně ovlivňovat?
Rádi se učíte nové věci nebo sdílíte své zkušenosti?
Chcete získat či dále rozvíjet praktické znalosti a dovednosti potřebné pro práci a orientaci v aktivitách a projektech občanských iniciativ a v neziskovém sektoru?
Plánujete založit vlastní občanskou iniciativu?
Pokud jste na některou otázku odpověděli ano, pak je Škola občanské iniciativy (ŠOI) Hnutí DUHA určena právě pro vás.

O co jde?
ŠOI je vzdělávací program letos soustředěný do jednoho intenzivního týdne. Naučíte se plánovat a vést veřejné občanské kampaně, pracovat s klasickými a novými médii, zapojovat dobrovolníky, získávat na svoji činnost finanční prostředky a zároveň i vy sami můžete přispět do programu a sdílet s ostatními své zkušenosti, vědomosti, nápady a nadšení.

Termín: 24. - 30. 8. 2020

Témata: Občanské kampaně, Klasická i nová média, Dobrovolnictví, Fundraising

Komu je ŠOI určena?
Tento projekt je určen členům občanských iniciativ, dobrovolníkům a zaměstnancům nevládních neziskových organizací, aktivním občanům, místním „opinion makers“ a dalším zájemcům, kteří se pohybují nebo by se v budoucnu chtěli pohybovat v oblasti neziskového sektoru a občanské angažovanosti. Vítáme zejména úplné nováčky z České republiky i ze Slovenska.

Jdete do toho?
Přihlaste se nejpozději do 15. srpna 2020 vyplněním přihlašovacího formuláře.
Obvykle se hlásí více lidí, než umožňuje kapacita kurzu, proto je součástí přihlášky také motivační dopis, na základě kterého budou účastníci vybráni.

O ŠOI obecně

Škola občanské iniciativy je unikátní vzdělávací projekt Hnutí DUHA, který má své kořeny v roce 1999, kdy se uskutečnil první ročník a pokračoval až do roku 2005. Převzal nad ním tehdy záštitu Petr Pithart, přičemž mezi absolventy se zařadily mnohé osobnosti, jež jsou dnes aktivní ve veřejném prostoru. Patří k nim kupříkladu Jiří Koželouh, současný programový ředitel Hnutí DUHA. ŠOI je určena členům občanských iniciativ, dobrovolníkům a zaměstnancům nevládních neziskových organizací, aktivním občanům, místním „opinion makers“ a dalším zájemcům, kteří se pohybují nebo by se v budoucnu chtěli pohybovat v oblasti neziskového sektoru a občanské angažovanosti. Po několikaleté pauze se Škola občanské iniciativy znovu otevřela v roce 2011 a od té doby ji absolvovalo víc než 150 lidí. Škola si vybudovala výbornou reputaci, což dokazuje i velký počet zájemců o tento typ vzdělávání (například poslední dva ročníky se na ŠOI přihlásil dvojnásobný počet zájemců než je kapacita kurzu).

Nejlepší způsob, jak se všechno potřebné naučit, je samozřejmě osobní účast na ŠOIce. Pokud ale nemáte čas vypravit se na několik víkendů mimo domov, můžete zkusit načerpat vědomosti z našich skript.

Jak ŠOIka funguje

Škola občanské iniciativy byla v minulých letech koncipována jako série vzdělávacích víkendů, které vedou zkušení lektoři. Letos se vracíme ke staršímu konceptu jednoho intenzivního týdne. Během tohoto týdne se účastníci a účastnice naučí analyzovat a řešit problémy, se kterými se setkávají ve veřejném prostoru. Naučí se konkrétní praktické nástroje a metody participace a mají možnost konzultovat je s odborníky či vyzkoušet si je v praxi (kupříkladu pomocí zážitkových her, simulací nebo přímo na vlastním projektu).

Témata, kterým se účastníci věnují, vycházejí z jejich potřeb a zájmu, a tak lektoři působí výhradně jako mentoři, kteří provázejí účastníky procesem učení. Při tomto procesu se neučí jenom mnoha užitečným nástrojům pro občanskou participaci, ale také novým neformálním metodám vzdělávání, které jsou zaměřeny na učení pomocí procesu a zážitku.

Na víkendu jsou vždy přítomni zajímaví hosté, známí a aktivní ve veřejném prostoru, kteří přinášejí nejenom nový pohled na věc, ale také podporu účastníkům: v minulosti jimi byli kupříkladu ombudsmanka Anna Šabatová, herec a aktivista Petr Vacek nebo ekonom a státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Další tipy, návody a zkušenosti jiných můžete najít na virtual.foei.org/trainings

 

Náplň ŠOIky

Další tipy, návody a zkušenosti jiných můžete najít na virtual.foei.org/trainings

Škola občanské iniciativy se tematicky věnuje vedení kampaně, práci s médii, získávání prostředků na svou činnost, zapojování veřejnosti, organizaci veřejných akcí a dalším nástrojům potřebným na úspěšné působení v občanské společnosti. Všechny tyto nástroje a dovednosti se navzájem logicky nabalují v průběhu jednotlivých dnů a na konci kurzu dokážou účastníci a účastnice analyzovat problém, přijít s řešením, použít vhodné nástroje a vytvořit tak kompletní plán kampaně, nebo jiného způsobu řešení problému.

Nedílnou součástí je také prostor pro účastníky a účastnice pro sdílení jejich schopností, vědomostí a zkušeností s ostatními, čímž se účastníci sami stávají lektory.

Tím nejdůležitějším na ŠOIce jsou však samotní lidé, kteří zpravidla vytvoří přátelskou skupinu, která se navzájem podporuje, respektuje a obohacuje i po skončení ŠOIky.

Připoj se k naší misi a pomož nám